Teatr bawi,teatr wzrusza,teatr serce Twe porusza
Marcin Hycnar

Marcin Hycnar

Marcin Hycnar (ur. 18 stycznia 1983 w Tarnowie) – polski aktor i reżyser.

Życiorys

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i Akademii Teatralnej w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim (2006) i Wydziale Reżyserii (2016) Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii tej warszawskiej uczelni.

Kariera

Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w grupie teatralnej Tuptusie działającej przy Szkole Podstawowej nr 18 w Tarnowie. W latach 2006–2016 był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Od 1 czerwca 2017 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Życie prywatne

W 2011 roku wziął ślub z aktorką Kamilą Borutą. 26 lipca 2017 roku para wzięła rozwód.

Filmografia
Aktor

    1997: Rabbi
    2005: Na dobre i na złe − Emil Wójcik
    2005: Boża podszewka. Część druga − kolega Herda
    2006: Daleko od noszy – asystent przy operacji Kidlera
    2007: Ogród Luizy − sanitariusz Marian
    2007–2012, 2014–2015: Barwy szczęścia − Paweł Zwoleński
    2007: Teraz albo nigdy! − kierowca (gościnnie)
    2008: Agentki – prezenter pogody Jacek Migdałek
    2009: Drzazgi − Bartek
    2012 - Być jak Kazimierz Deyna - głos Kazika, narratora filmu
    2013 - Wałęsa. Człowiek z nadziei - KOR-owiec Rysiek
    2013: Czas honoru − partyzant, członek oddziału Władka (odc. 66 i 68)
    2013–2014: Prawo Agaty − Robert Dębski, brat Marka
    2013: Hotel 52 − Irek Gorczyński (odc. 90 i 91)
    2014: Sama słodycz − Wiktor, przyjaciel Fryderyka
    2017: Volta - Xawery

Dubbing

    1992-1998: Batman
    1993-1994: Hello Kitty
    1994: Były sobie odkrycia
    1996: Byli sobie odkrywcy
    1996: O czym szumią wierzby − Kret
    1996-1998: Kacper − Spooky
    2001: Liga Sprawiedliwych
    2002-2004: Fillmore na tropie −
        Randall Julian (odc. 1)
        Tony (odc. 3)
        Nelson Kelloch (odc. 12)
        Linus Santiago (odc. 16)
        Ham Bowman (odc. 19)
        Oskar (odc. 20)
    2002-2007: Kim Kolwiek - odc.57
    2003: Legenda Nezha – Jifa
    2003: Małgosia i buciki
    2004-2006: Liga Sprawiedliwych bez granic
    2004-2007: Danny Phantom − Danny Phantom
    2004-2007: Nieidealna − Ben Singer
    2005: Maggie Brzęczymucha − Pupert
    2006: Auta
    2006-2011: Hannah Montana − Jackson Stewart
    2006: Amerykański smok Jake Long
    2006: 7 krasnoludków: Las to za mało – historia jeszcze prawdziwsza − Szczycik
    2006: Pomocnik św. Mikołaja − Pier (odc. 5)
    2006-2007: Lola i Virginia – Dawid
    2007: Scooby Doo i śnieżny stwór − Pemba
    2007: Na fali − Cody Maverick
    2007: Nie ma to jak hotel – Trevor (odc. 29)
    2007: Bibi Blocksberg
    2007: Kucyki i przyjaciele
    2007: Shrek Trzeci − Artie
    2007: Nastolatki z Beverly Hills – Wilshire Brentwood
    2008: Opowieści z Narnii: Książę Kaspian − Książę Kaspian
    2008: Kung Fu Panda − Po
    2008: Owocowe ludki − Długi
    2008: Niezwykła piątka na tropie − Max
    2008: Małpy w kosmosie − Ham
    2008: Dzwoneczek – Terencjo
    2008: Camp Rock − Nate
    2008: Bunio i Kimba – Bunio
    2008-2009: Ben 10: Obca potęga –
        Alan (odc. 3, 25),
        Mike Morning Star (odc. 5)
    2008: Stacyjkowo – Edzio
    2009: Prawdziwa historia kota w butach – młynarczyk Piotruś
    2009: Koralina i tajemnicze drzwi − Wybie
    2009: Hannah Montana: Film − Jackson Stewart
    2009: Góra Czarownic − Matheson
    2009: Ben 10: Alien Swarm – Ben Tennyson
    2009: O, kurczę! – Pete Ivey
    2009: JONAS – Nick Jonas
    2009: Fanboy i Chum Chum – Fanboy
    2010: Jeż Jerzy – Krzyś
    2010: Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna – Percy Jackson
    2010: Nasza niania jest agentem – Poldark
    2010: Ja w kapeli – Tripp
    2010: Disco robaczki – Bogdan
    2010: ModNation Racers – Gary Reasons
    2010: Ryś i spółka, czyli zwierzaki kontratakują – Ryś Ryszard
    2010: Jonas w Los Angeles – Nick Jonas
    2010: Stuart Malutki – Stuart
    2010: Camp Rock 2: Wielki finał - Nate
    2010: Hot Wheels: Battle Force 5 – Vert
    2010: Święta, święta i Po – Po
    2010: Ostatni Władca Wiatru – Sokka
    2010: Megamocny – Minion
    2011: Lemoniada Gada – Charlie Delgado
    2011: Kung Fu Panda 2 – Po
    2011: Jeż Jerzy – Krzyś
    2011: Sala Samobójców – Zdrajca
    2011: Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości – Po
    2011: Z kopyta – Rudy
    2011: Toy Story: Zestaw pomniejszony – Mini Buzz
    2013: Rysiek Lwie Serce – Rysiek
    2013: Billy-Kot – Billy
    2013: Jeden Z Gangu – Billy
    2013: Koty Mówią! – Billy
    2014: Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz – James „Bucky” Barnes/Zimowy Żołnierz
    2014: Niesamowity Spider-Man 2 – Harry Osborn/Zielony Goblin
    2014: Piorun i magiczny dom – Daniel
    2016: Kung Fu Panda 3 – Po

Teatr

    1995: rola tytułowa w Mały Książę reż. Cezary Domagała
    2002: Chłopiec w Antygona
    2004: Jacek Gołąb w 2 maja
    2005: Telemach w Odysei
    2005: Fuks w Kosmosie
    2005: Plazmonik w Bezimiennym dziele
    2005: Martin w Pieniądzach i przyjaciołach
    2006: Katurian w Poduszycielu
    2007: Gustaw w Ślubach panieńskich
    2008: Marek w Mroku
    2008: Posłaniec w Wiele Hałasu o Nic
    2009: Artur w Tangu
    2009: Von Kostryn w Balladyna
    2010: Pan w Kreacji
    2011: Lorenzo Medici w Lorenzaccio
    2011: Lawrence w Lawrence & Holloman
    2011: Jonathan Harker w Nosferatu
    2012: Adam Rowiński w Trójka do potęgi
    2012: Paweł w Pożegnania
    2012: Karol IX w Królowa Margot
    2013: Plazmonik Blödestaug w Bezimienne dzieło
    2013: Michael Ben Szaked w Rzecz o banalności miłości
    2014: Szambelan w Iwona, księżniczka Burgunda
    2014: Claude w Imię
    2015: Kordian I w Kordian

Reżyseria

    2011: Aaa zatrudnimy clowna Matei Visniec, Teatr Montownia / Och-Teatr, Warszawa
    2012: Matka Polka terrorystka Katarzyna Wasilewska, Teatr Montownia / Teatr Polonia, Warszawa
    2013: Kolorowa, czyli biało-czerwona Piotr Przybyła, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa
    2013: W mrocznym mrocznym domu Neil LaBute, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków
    2014: Tonacja blue David Hare, Akademia Teatralna, Warszawa
    2014: Jakobi i Leidental Hanoch Levin, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa
    2015: Opowiadanie brazylijskie Jarosław Iwaszkiewicz, Teatr Narodowy, Warszawa
    2015: Romeo i Julia William Shakespeare, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków
    2016: Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petr Zelenka, Akademia Teatralna, Warszawa
    2017: Opowieść zimowa, Teatr Narodowy, Warszawa
    2017: Porachunki z katem, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Publikacje

„Sieroty z Waterknees” - sztuka dramatyczna, druk: Dialog nr 7-8/2014
Nagrody

    2006 – XXIV Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi: Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną, wyróżnienie Szkoły Reduta Berlin za najbardziej organiczną grę aktorską, nagrody publiczności, dziennikarzy, Jana Machulskiego i festiwalowej gazetki Tupot za rolę Plazmonika w Bezimiennym dziele
    2006 – Festiwal Szkół Teatralnych w Bratysławie: nagroda za najlepszą rolę męską za rolę Plazmonika w Bezimiennym dziele
    2006 – nagroda im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut sezonu 2005/2006 za rolę Fuksa w Kosmosie
    2006 – nominacja do Feliksa Warszawskiego w kategorii Najlepszy Aktor za rolę Fuksa w Kosmosie
    2008 – Feliks Warszawski dla najlepszego aktora sezonu 2007/2008 za rolę Marka w Mroku
    2011 - Talenty Trójki 2010/2011 w kategorii Teatr
    21 maja 2012 – Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – Grand Prix festiwalu w kategorii słuchowisk Teatru PR – za rolę tytułową w słuchowisku Hamlet Williama Szekspira w reżyserii Waldemara Modestowicza[1].
    2013 - Sopot - XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” - Grand Prix za przedstawienie "Tango" (za rolę Artura w przedstawieniu)
    2013 - Warszawa - Feliks Warszawski w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola męska" za rolę Karola IX w przedstawieniu "Królowa Margot" w Teatrze Narodowym w Warszawie
    2014 - Kraków - Forum Młodej Reżyserii, II nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za spektakl „Jakobi i Leidental”
    2017 - odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

źródło: wikipedia

Na deskach teatru WojArt zagrał w: